Çekiç Parmak

Yazılar geri dön

Çekiç Parmak

Çekiç parmak deformitesi nedir ?
Baş parmak dışındaki parmaklarının sert bir yüzeye çarpma sonrası en uç boğumunun aşağı doğru kıvrık kalması durumu çekiç parmak olarak adlandırılır.

Çekiç parmak deformitesi nasıl oluşur ?
Yaralanma kapalı yada açık olabilir. Kapalı yaralanmalar  ev hanımlarının yatak çarşafını yatakla baza arasına sıkıştırmaya çalışması sırasında yada erkeklerin gömleği pantolon içine sokmaya çalışması sırasında oluşabilir. Ayrıca günlük hayat ta parmak dik vaziyette düşmede aynı sonucu doğurabilir. Açık yaralanma ise kesici bir alet ile ilk boğum sırtında yada orta parmak sırtındaki derin kesiler sonucu oluşur.

Çekiç parmak deformitesinde problem neden kaynaklanır ?
Çekiç parmak deformitesi kemik kaynaklı yada tendon kaynaklı olabilir.

Kemik kaynaklı deformite:
Parmakların en uç kemiğine yapışan tendon yapıştığı kemik parçayı  kopartarak kırar . bu tip yaralanmalar genellikle cerrahi tedavi gerektirir.

Tendon kaynaklı deformite:
Parmaklarımızın en son boğumunu düz bir şekilde yukarı kaldıran tendon ( kiriş) yukarıda anlatılan sebeplerle uç kemiğe yapışma yerinden kopar yada kesilir böylece tendon işlevini kaybeder.

Çekiç parmak deformitesi nasıl tedavi edilir ?
Kemik  kaynaklı deformite:
Kemik kaynaklı deformiteler genellikle cerrahi olarak tedavi edilir. Yaklaşık6-8 hafta sürecek olan kırık iyileşmesi boyunca kopan parçayı yerinde tutmak için küçük çelik teller cilt üzerinden yerleştirilir.

Tendon kaynaklı deformite:
Erken dönemde doktora başvuran hastalarda kapalı oluşmuş tendon kaynaklı deformiteler genellikle cerrahi olmayan yöntemle tedavi edilir. Bu hastalarda parmağı düz şekilde tutan çeşitli ortezler yada atellerin ortalama 8 hafta kullanılması tendonun tekrar yerine yapışması için yeterli olacaktır. Kesi ile oluşmuş yaralanmalar ise cerrahi olarak onarılmak suretiyle tedavi edilir.

Çekiç parmak deformitesinde komplikasyonlar nedir?
Hastaların ortez kullanımına uyumsuzluğu, kesilerin ihmal edilmesi, cerrahi tamir edilmiş hastalarda erken hareket başlanması yada yeterli müdahaleye ragmen parmakta kalıcı düşüklük olabilir. Ayrıca ihmal edilmiş tetik parmak deformitelerinde parmakların orta boğumu (Proksimal İnterfalangeal Eklem) yukarıya doğru kıvrılır. Bu durumda parmakta kuğu boynu deformitesi oluşur.

Komplikasyonlar düzeltilebilirmi?
Tedaviye rağmen gerekli düzgünlüğün sağlanamadığı çekiç parmak deformitelerinde çeşitli teknikler ile revizyon yapılarak istenen sonuçlar elde edilebilir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazılar geri dön