Düz Tabanlık Pes Planus

Yazılar geri dön

Düz Tabanlık Pes Planus

Pes planus terimi genel olarak ayağın longitudinal kavsinin azalması ya da tamamen kaybolmasını ifade eder. Eğer bu duruma topuğun da dışa doğru yönelmesi eşlik ediyorsa pes planovalgus denir.
Basitçe taban düşüklüğü terimi teşhiste yanlış anlamalara sebep olabilir. Bir yaşına kadar ayak tabanının yağ dokusu fazlalığı taban düşüklüğü izlenimi verebilir. Taban kavsi daha sonra belirmeye başlar. Normal çocukların pek çoğunda ayak kavsi düz veya azalmış olarak görülebilir.

Düz Tabanlık Sebepleri – Sınıflama- Kimlerde Görülür?
1-Konjenital ( doğumsal ):
a-Rijid:
– konjenital konveks pes valgus
– tarsal koalisyon
b-Fleksible:
– talipes kalkaneovalgus
– triseps surae kasının kontraktürüne bağlı talipes valgus
– sustentakulum tali hipoplazisi
2-Edinsel:
a-Ligamentöz hiperlaksiteye bağlı olanlar
– familial
– sistemik bir sendroma bağlı (ehler danlos, marfan, down, osteogenesis imperfekta)
b-Kas zayıflığı ve dengesizliğine bağlı
– aksesuar tarsal naviküler kemikle birlikte tibialis posterior kasının zayıflığına bağlı
– müsküler distrofiler
– periferik sinir yaralanmaları
– medulla spinalis ( omurilik ) hastalıkları
– serebral felç
c-Artritik
– romatoid artrit
– travmatik artrit
d-Kontraktürel
– peroneal kasların miyostatik kontraktürüne bağlı
– triseps surae kasının kontraktürüne bağlı

Düz Tabanlık Olanlarda Şikayetler Nelerdir?
Başlangıçta uzun süre ayakta durma ve yürüyüş sonrası ayakta rahatsızlık ve vücutta yorgunluk olur. Daha sonra bacakta ve dizlerde ağrılar olur. Gündüz veya gece ayakta kramplar görülür. Genellikle ayakta şişlik vardır. Ayaklar ve bacaklar dışa dönük durur. Fleksible ( esnek ) pes planusta sebep ileri derecede ligamentöz laksite ( bağ gevşekliği ) olup fikse bir deformite yoktur yani yük almayan ayakta ayak kavsi normaldir. Genelde çocuklarda düz tabanlık ta durum böyledir.

Düz Tabanlık Tedavisinde Neler Yapılabilir?
Çocuklarda ayak jimnastiği ile ayağın intrensek ( iç ) kasları kuvvetlendirilebilir. İleri derecede pes planovalgusta ise tabanlık gerekebilir. Bazı durumlarda topuğun iç taraftan desteklendiği, yükseltildiği kamalama şeklinde botlar ( thomas topuğu )verilebilir. Erişkinlerin %15-20 sinde değişik derecelerde fleksible pes planus mevcut olup genellikle şikayete yol açmaz. 10-14 yaş arası hastalardaki fleksible pes planus eğer şikayete yol açmıyorsa özel bir tedavi gerektirmez. Bu yaş gurubundaki aksesuar naviküler (ayaktaki küçük kemiklerden iç tarafta olanıdır) kemik veya inkomplet tarsal koalisyon (ayaktaki küçük kemikler arası kemiksel köprüler oluşması) şikayete yol açabilir. Bundan dolayı pes planus deformitelerinde aksesuar naviküler kemik, tibialis posterior tendiniti gibi nedenler de araştırılmalıdır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazılar geri dön